Zamek Łapalice

Zamek Łapalice

2,hotel kartuzy,zamek łapalice,nocleg na kaszubach,pokoje kaszuby

Łapalice(Łapalëce) – wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim nad Jeziorem Łapalickim w pobliżu wzniesienia Chochowatka(215,1 m n.p.m.) niedaleko Chmielna na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przez Łapalice przebiega droga wojewódzka nr 211. Zasłynęła  dzięki  budowli, której do tej pory nie udało się ukończyć. Mowa o słynnym zamku ukrytym w pięknych lasach nad wschodnim krańcem małego jeziorka Rekowo.
Zamek w Łapalicach to własność i projekt Piotra Kazimierczaka – rzeźbiarza, snycerza oraz producenta rzeźbionych mebli gdańskich. Ten niezwykły artysta, w latach 80., postanowił wybudować ogromnych rozmiarów zamek niczym ze średniowiecza. W zamierzeniach autora projektu, budynek miał być galerią sztuki. Wnętrze miało być wykonane prawie w całości z drewna, a całokształt wystroju miały uzupełnić liczne rzeźbiarskie dzieła sztuki.
Właściciel zamku wyjaśnia: ”Ten zamek nie powstał z kapelusza. Myślałem o nim od wczesnej młodości. To ma być dzieło moje życia, a nie jakaś tam budowa w dwa lata. Ja nie jestem szaleńcem. Wiem jak potężnych nakładów finansowych wymaga taka inwestycja. Dlatego wybudowałem w Świętym Wojciechu koło Gdańska duży zakład produkcji mebli, żeby zarobić pieniądze na zamek. Zakład miał być mecenasem Łapalic. Nie zastanawiałem się, ile lat to wszystko potrwa. Uznałem, że może uda mi się takie dzieło skończyć jeszcze za mojego życia.”
Może… Budowa zamku okazała się chyba jednak trudniejsza niż myślano na początku. W latach 90. pojawiły się problemy finansowe, a ostatnio – problemy z nowymi pozwoleniami (projekt nie zawiera wszystkich rozwiązań i uzgodnień, które powinny się w nim znajdować). Obecnie dalsze losy zamku stoją pod znakiem zapytania i musimy poczekać jeszcze kilka(naście) ładnych lat, aby oglądać budowlę w całej okazałości.

3,hotel kartuzy,zamek łapalice,nocleg na kaszubach,pokoje kaszuby

Informacje praktyczne:

Aby dojechać do zamku, należy pojechać z Kartuz drogą wojewódzką nr 211 na Sierakowice. Na granicy Łapalic, tuż za składami budowlanymi, trzeba skręcić w lewo w ulicę Zamkowa i jechać nią aż do dużej, murowanej bramy wjazdowej z wysoką wieżą i dwoma ogromnymi zaokrąglonymi u góry otworami na okna. Są to wrota do zamku, tutaj znajduje się niewielki parking, na którym należy zostawić samochód. Dalej trzeba iść betonową drogą wzdłuż muru, na jego końcu skręcić w prawo i podążać wzdłuż płotu.

 

 

Apartamenty pod zamkiem.

Nr konta do wpłat: 33 1090 1098 0000 0001 3172 9637
83-300 Kartuzy, Łapalice ul.Rzemieślnicza 4
tel. 535-234-599
E-mail: klik
www.apartamentypodzamkiem.pl

Apartamenty pod zamkiem.

Back to Top